Rokoni tűz

Távoli rokonom hívott azzal, hogy van egy barátja, akinek az ismerősének a rokonát (már jó!) lehet, hogy becsapta az unokatestvére (még jobb), de attól tart (mármint a barát ismerősének a rokona), hogy az unokatestvér esetleg ártatlan, és az egész család (nem az enyém, hanem rokonom barátja ismerősének a családja) majd rá fog haragudni (naná, majd rám, aki hosszas családfakutatás után rájöttem, hogy semmi közöm a szereplőkhöz).

A tényálladék szerint rokonom barátja ismerősének a rokona (nevezzük inkább sértettnek) csodálatos privát tőzsdei befektetési lehetőségről értesült unokatestvérétől. Az unokatestvérnél be kellett fektetnie összes megtakarítását, cirka 60 millió forintot, amiért az unokatestvér 15 százalékos hozamot ígért, na de havonta. Az unokatestvér elmondta a sértettnek, hogy több befektetője is van, amiben a sértett nem kételkedhetett, mert az unokatestvér nagy luxusautóval érkezett a megbeszélt irodába (vendéglátóipari egységbe), és az öltöny is új volt rajta. Sőt, nemsokkal a sértett befektetése után az unokatesó felesége szép új lakást is vett magának, amely tény önmagában is bizonyítja, hogy az unokatestvér valóban nagy fehércápa a tőzsdék aranyakváriumában, hiszen ilyen jól megy neki.

A sértett hozamot még nem látott a befektetésből, de az unokatestvér megnyugtatta, hogy a hozamot hozzászámítják az alaphoz, ami után majd sajnos 0,5 %-os éves hozamadót kell fizetni (ezt a befektetéskor elfelejtette mondani, amiért elnézést kért, de a hozam az adózás után is szép lesz), de nem kell aggódni, mert a hozamadó csak kifizetéskor válik bevallandóvá és esedékessé. Ez történt két éve.

Az unokatestvér már kezdi unni a gyanakvó hozzáállást, hogy a sértett havonta hívogatja. Ha olvasna újságot, tudhatná, hogy a Covid miatt kitört a háború a szomszédban, de éppen ez tette lehetővé a csodás hozamokat, csak éppen az arbitrázs most hosszra áll a besszen, de a Mars gyűrűje már a Vénusz égövében tanyázik, ami jót jelent. Magyarán, ha most nyúlnak a befektetéshez, nemhogy a hozamot, de az alap nagy részét is elveszítik, mint a többi remegőlábú lúzer. A sértett tisztában van ezzel, hiszen nem hülye, csak azért aggódik, mert valaki azt mondta, hogy az unokatestvére nem minősül banknak, így lehet, hogy ez valami jogosulatlan befektetési tevékenység, ami bűncselekmény. Ez lehet az oka, hogy tesókája nem akarja megmutatni neki a befektetési részvény megvásárlását igazoló pénztári bizonylatot. Na, mármost a kérdés az, van-e olyan eljárási lehetőség, hogy a rendőrség ránézzen arra a pénztárbizonylatra anélkül, hogy a rokonát le ne csukják, mert akkor hogy néz Mámi néni szemébe. (Úgy vettem ki, Mámi néni a legkisebb rokoni közös többszörös a sértett és az unokatestvér relációban.)

Általában kevés információ alapján nem szerencsés jogi tanácsot adni semmilyen távolinak (se rokonnak, se barátnak, se rokon barátjának, se barát rokonának), mert az információk torzulása következtében könnyen kiderülhet, hogy nem ittas járművezetésről van szó, hanem szexuális zaklatásról, a sértett az elkövető, és mindig a tanácsot adó a hibás, amikor végül Mámi nénit csukják le.

Csodás ösztöneim azonban azt súgták, hogy itt egy egyszerű (dehogy egyszerű, inkább nagystílű) csalásról van szó. Ilyenkor szoktam hangosan gondolkodni.

  • Ilyen mesés hozam mellett miért keres befektetőket valaki, ahelyett, hogy maga gazdagodna meg kölcsönkért összegből?
  • A csodás befektetések miért mindig a kocsmában köttetnek?
  • A feleség gyors lakásvásárlása önmagában bizonyíték-e a hihetetlen befektetési lehetőség létezésére? (Igen, de nem úgy.)

A sértett állítólag kételkedik, mert az unokatestvére nagyon magabiztos, és ha a rendőrség tönkreteszi az üzletét, akkor Mámi néni előtt nem áll meg többé.

(Mámi néni csak a képzelet szülötte, kérek minden Mámi nénit, ne sértődjék meg rám.)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük