Rendkívüli haláleset

Az emberölések felzaklatják az állampolgárokat, egy felderítettlenül maradt emberölés jobban rontja az emberek biztonságérzetét, mint ezer felderítettlenül maradt zsebtolvajlás. Ez ténykérdés. A fel nem derített gyilkosság az emberek biztonságérzeténél csak egyes nyomozóhatósági vezetők biztonságérzetét rontja jobban. Nyilvánvaló, hogy az éves statisztikában jól néz ki az a rovat, amely szerint nincsen egyetlen fel nem derített emberölés sem. Az igazságszolgáltatásban viszont egészen rosszul mutat, ha valaki statisztikai okokból nem kapja meg a büntetését egy emberölés miatt.

Tudom, megköveznének érte, de az „átlag” emberöléses ügyek, nyomozás szempontjából, elég unalmasak, aligha lehetne „True detectiv” sorozatot építeni rájuk. A kés egyik végén az elkövető van, a másik végén az áldozat, és sokszor családi dráma és/vagy alkohol áll a háttérben.  Vannak azonban olyan emberölések, amelyeknél első látásra nincsen meg az elkövető személye, indítéka, eszköze, még ha a nyomozót Sherlock Holmes-nak hívják, akkor sem. Az ilyen nyomozások nagy erőket, kitartást, sok munkaórát igényelnek, és egyáltalán nem biztos, hogy egy éven belül meglesz az elkövető. Lehet, két-három, sőt, nyolc év múlva sem. Ez van. Sokszor nem is a rendőrség hibája.

Vannak persze (statisztikai) technikák, amelyek segíthetnek: ilyen például az eset halált okozó testi sértéssé minősítése. Ez a szocializmus idején igen népszerű metódus volt, hiszen a kommunizmusban elhal a bűnözés, különösen annak rút formája: az emberölés. A halált okozó testi sértés az más, hiszen az elkövető csak bántani akarta az áldozatát, megölni nem, csak valahogy így sikerült a dolog. Halált okozó testi sértés miatt lényegében ugyanolyan erőkkel lehet nyomozati cselekményeket végezni, mégsem nyomja a statisztika lelkiismeretét egy fel nem derített emberölés. A technika rákfenéje, hogy az ügy előbb-utóbb a fránya ügyész elé kerül, aki átminősíti az esetet emberölésnek.

A másik (statisztikai) technika az úgynevezett rendkívüli haláleset. Ennek lényege, hogy a nyomozó hatóság nem büntetőeljárásban, hanem közigazgatási eljárásban nyomoz. Az esetek egy részében persze kiderül, hogy gyilkosság történt, de addigra megvan az elkövető is, így már egészen más a büntetőeljáráson kívüli nyomozati bravúr.

A félreértések elkerülése végett: a rendkívüli halálesetek miatti közigazgatási eljárásnak van törvényes, jogszabályi alapja, sőt, létjogosultsága is. Vannak olyan halálesetek, amelyeknél nem merül fel azonnal az emberölés gyanúja. Vannak öngyilkosságok, ahol nem lehet kizárni az idegenkezűséget, de valószínűbb, hogy a dolog az, aminek elsőre tűnt: öngyilkosság. Vannak olyan halálos balesetek is, ahol ugyanez a helyzet (mondjuk, egy építkezésen nem minden haláleset emberölés, a legtöbb foglalkozás körében elkövetett halált okozó veszélyeztetés, vagyis nyomozni kellene).

Sajnos láttam olyan rendkívüli halálesetet, ahol a meztelenre vetkőztetett női holttest fejetlenül, dróthálóba csavarva került elő a folyóból. Ez olyan rendkívüli haláleset, amelyet emberölésnek szoktunk hívni.

Láttam olyan rendkívüli halálesetet, ahol az idős, beteg áldozat előbb magára rántott egy betonoszlopot, majd szorongatott helyzetében kiszórta zsebeiből okmányait, sőt, még saját nadrágja szárát is fölgyújtotta. Ez is olyan rendkívüli haláleset, amelyet emberölésnek szoktunk hívni.

Láttam olyan rendkívüli halálesetet is, ahol a panellakás bejárati ajtaja gyulladt ki benzintől, és egy család égett bennt. Ez olyan rendkívüli haláleset, amelyet már több emberen, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésnek szoktunk hívni.

A félreértések elkerülésére: mindegyik ügyben nagy erőkkel nyomozott a rendőrség, egyiket sem akarták elsikálni. Viszont az ügyészi törvényességi felügyeletet és az emberölésnek minősítést sokáig elkerülték. A jelenleg hatályos büntetőeljárási törvényben föltalálták az előkészítő eljárás fogalmát, éppen az olyan esetekre, amelyekben az emberölés gyanúját sem megállapítani, sem kizárni nem lehet. Törvényességi szempontból annak sincs akadálya, hogy a két eljárást párhuzamosan folytassák. Ugyanakkor előkészítő eljárásnál az ügyész is beleütheti a fejét az orrát a nyomozásba…..

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük