Kábít a szer

A drog rossz! Értem? – oktatja a gyerekeket egy népszerű, felnőtteknek szóló, szatirikus rajzfilmsorozat pszichológusa. Nemsokkal később ő is drogfüggővé válik, és egy epizód erejéig széthullik az élete. Az alkohol rossz! Értem? A dohányzás rossz! Értem? A telefonfüggés rossz! Értem? Az idézet azóta ikonikussá vált, az érvelés nélküli érvelés jelképévé. A drog rossz! Értem?
Sokan állítják, hogy a marihuána nem is olyan veszélyes, mint a dohányzás vagy az alkohol, sőt, van, ahol az orvosi kezelés része. Van ország, ahol legális, és nemcsak a gyógyászatban. Megint mások azt állítják, hogy a marihuána kapudrog. Van, aki szerint a brókervilág (a külhoni persze) meg sem lenne kokain nélkül, és Amerikában felnőtt egy nemzedék szerhasználaton, amely mégis IT gurukat, horrorszerzőket, zenészeket nevelt ki. Mások szerint Amerikából eltűnt egy nemzedék, akikből IT guruk, horrorszerzők, zenészek lehettek volna, nem zombik, ha nincs a szerhasználat.
Jogalkalmazói szempontból a helyzet egyszerű. A kábítószerrel visszaélést a törvény bünteti! Értem? Én személy szerint túl sok drog miatt tönkrement életet láttam, és nemcsak a drogosok életéről van szó, hanem a családtagokéról is.
Volt szülő, aki hálás volt gyereke letartóztatásáért, mert az „életmentő” sitten talán leszoktatják róla.
Más szülő azért volt hálás a letartóztatásért, mert a gyereke minden családi vagyontárgyat ellopott, hogy drogot vehessen. Utóbbi szülőt a drog odáig juttatta (pedig nem is ő szedte), hogy nem érdekli, ha a kölke beledöglik is, csak ne őt terrorizálja.
A drog rossz! Én értem. Ettől persze a társadalomnak szüksége van arra, hogy a droghasználatról beszéljen, és azok is válaszokat kapjanak, akik kételkednek ebben, mert a drog akkor is van, ha mindenki hallgat róla. Értem?
Közgazdasági szempontból a drog (ideértve a pszichoaktív szereket is) helyettesítő termék; az alkoholt helyettesítő árucikk. Az egyre olcsóbb előállítási költség gazdasági szempontból vonzóvá teszi. Ami megdrágítja, az az elosztási lánc költségessége.
Régen, ha a rendőrség elfogott egy nagyobb szállítmányt, ott a maffia bosszúja rettenetes volt; felrobbant rendőr, ügyész, bíró, meg a balfék díler, sőt, a konkurens banda is, mert biztos ők dobták föl. Ma ez a magatartás közgazdasági szempontból irracionális, hiszen a hullák idegessé teszik a lakosságot, politikusokat, rendőrséget, igazságszolgáltatást. Ez az idegesség pedig kihat az előállítási és elosztási költségekre, növeli a drog elleni küzdelemre fordított összegeket, ami növeli a kockázatot, a kockázat meg növeli a költségeket. A dílereknek fegyver és konspirációs eszközök kellenek, hogy megvédjék magukat, az ellátási láncba korrupciós összegeket kell befektetni. Ennél racionálisabb volt belekalkulálni az előállítási költségekbe, hogy bizonyos szállítmányokat elfognak, sőt, olcsóbb volt egyes szállítmányokat eleve elfogásra szánni, mert akkor a rendőr is jóllakik, és a káposzta is megmarad.
A kábítószerrel összefüggő szabályok súlyosítása egyben közgazdasági kísérlet is lesz. A kábítószerrel visszaélők élete veszélyesebb lesz kereskedelmi és fogyasztói oldalon egyaránt, ez nem kétséges. Mit fog okozni a drogdíler feldobásának kötelezettsége? Hány drogdílert fog visszatartani a veszély, és hányan lesznek, akik a dráguló kábítószer miatti nagyobb haszon érdekében beszállnak a bizniszbe? Az elterelési láncból kiesők masszív bűnözővé válnak, vagy tanulnak az esetből? Mi lesz azokkal a drogfogyasztókkal, akik nem cserélnek névjegyet a kábítószerkereskedővel, így önhibából nem tudják feladni őt?
Emelkedik-e a drog ára, és ha igen, mi lesz ennek a hatása? A magasabb árak miatt a terjesztői oldal befektet-e fegyverekbe, korrupcióba? A „több termék kis haszonkulccsal” közgazdasági elvet fölváltja-e „a kevesebb termék nagyobb haszonkulccsal” elv? Erőszakosabbá válik-e az elosztói oldal, ha súlyosabb büntetési tétel fenyegeti? És ha erőszakosabb lesz a díler, akkor mitől tart majd jobban a fogyasztó: az elterelés hiányában kapott büntetéstől vagy a dílertől? Szervezettebbé válik-e a kábítószerbűnözés ezáltal? Sok kérdés van még…
folytatjuk..
de csak egy év múlva, amikor látjuk a válaszokat